Boho štýl je odvodený od slova bohémsky, teda presnejšie z francúzskeho slova „bohom“. Ide o štýl, ktorý sa objavil vo Francúzsku v 19. storočí, keď boli bohémy nazývaní ľudia, ktorí svojím štýlom života nezapadali do „škatuliek“ vtedajšej doby. Často išlo o umelcov z rôznych oblastí – maliarov, hercov, fotografov, básnikov a spisovateľov.
Atraktívny boho štýl láka aj dnes. Je kontrastom k minimalizmu. Ide o štýl odvážne neuhladený, veľmi osobitý a hravý, ktorý sa nebojí výrazných prvkov. Tie môžu byť v podobe výrazných farieb, ich odvážnych kombinácií a extrémne pestrých vzorov . Ale aj v podobe maximálnej ozdobnosti, čo sa týka rôznych strapcov, reliéfnych vzorov a prírodných prvkov . V tomto prípade potom môže byť treba interiér v boho štýle prostý farieb a stavať na bielej, prírodných zemitých odtieňoch, ale taktiež na odtieňoch šedej. Obe tieto podoby bohémskeho štýlu sú fascinujúce, a práve druhá podoba s umiernenejšou farebnosťou viac zapadá do dnešnej modernej doby.
Boho štýl sa nebojí kombinovať
Je fascinujúce, ako vie bohémsky štýl kombinovať nekombinovateľné . Zaujímavú možnosť ponúka napríklad recyklácia starého nábytku. Veľakrát stačí pár spojovacích prvkov, aby sa tieto nesúrodé, moderné aj starožitné kúsky, prepojili do fascinujúceho celku. Obľúbené sú napríklad kriedové náterové farby, ktoré majú pastelové odtiene, as ich pomocou sa dá nábytok rovnako atraktívne postaršiť. Nie je z neho navyše potrebné vopred odstraňovať pôvodný náter.
Bez bytových textílií a dekorácií to nepôjde
Ak je niečo pre boho štýl charakteristické, sú to rôzne dekorácie . Na stene by ste v podstate nemali nájsť voľné miesto. Celé by mali byť zaplnené obrazmi, obrázkami, závesnými dekoráciami alebo policami s knihami. Krásne vyzerajú obrazy so znameniami zverokruhu , fascinujúce sú vlastnoručne vyrobené obrázky z prírodnín, ale na mieru si môžete nechať vyrobiť napríklad aj obraz s mapou vášho mesta .
Sústreďte sa tiež na bytový textil. Nešetrite vankúšiky. Krásne sú tie so strapcami, rôznymi čipkami, ale aj z pestrých gobelínových látok. Na okná patria vrstvené závesy s ozdobnými prvkami a na podlahy koberce. Smelo siahnite po tkaných kobercoch, alebo po tých s atraktívnymi folklórnymi vzormi. Nebojte sa vzorovaných retro kachličiek a krásne samozrejme vyzerá na podlahe drevo.
Svietidlá zo všetkých kútov svetla
Skúste kombinovať rôzne svietidlá – moderné a starožitné. Pridajte aj technické svietidlá. Nebuďte tradičné. Osvetlite miestnosť napríklad úplne bez použitia lustrov. Stavte nie veľké množstvo stolných lampičiek či stojatých lámp. Samozrejme atraktívne sú tiež sviečky . Iba ich dajte na bezpečné svietniky, alebo najlepšie do uzavretých lampášov. Boho štýl si rozumie aj s eklekticizmom a vintage štýlom. Nebojte sa to zužitkovať aj pri výbere osvetlenia pre vaše bohémske bývanie.
Nezabudnite na kvety
Bohémsky štýl si rozumie s kvetinami. Nechajte ich prerastať bytom. Dajte ich aj do miest ďalej od okien. Aby sa kvietkom darilo, striedajte ich po týždni na miestach pri okne a na tých na svetlo skúpejších. Len si dajte pozor, niektoré kvety zmenu polohy neznáša. S tými takto radšej neexperimentujte.